Ma semper ac nec sit
05
خرداد
221

آداب و رسوم

موارد ذیل راهبردهایی است برای آنکه چگونه شما ، یارتان و مربیان در محل تمرین رفتاری با احترام و بر مبنای تعالیم آیکیدو داشته باشید.

رسیدن به محل تمرین

-در زمان تعیین شده یا کمی زودتر در محل تمرین حاضر شوید.

-هنرجوها باید به سرعت و در عین حال در سکوت لباس آیکیدوی خود را بپوشند.

-هنرجوها باید دستها و پاهایی تمیز و ناخنهایی کوتاه داشته باشند.همچنین در محل تمرین نباید جواهرات یا ساعت بهمراه داشته باشند.

-افرادی که موی بلند دارند حتما باید آنرا در پشت سر خود ببندند.

-هنرجویان مرد (مذکر) نباید در زیر لباس آیکیدوی خود چیزی مثل تیشرت بپوشند.

-هنرجویان در هنگام ورود به محل تمرین و خروج از آن باید در حالت نشسته به سمت محل عکس استاد بزرگ اوشیبا (شومن Shomen) احترام بگذارند.این موضوع بعنوان سنتی است برای ادای احترام به بنیانگذار آیکیدو.

-کفشهایتان را درآورید و آنها را بطور مرتب و در یک ردیف یا در جاکفشی قرار دهید

-هنرجویان باید قبل و بعد از تمرین دستهای خود را بشویند.

-همواره لباس تمرین خود را تمیز و مرتب نگهدارید.(لباس خود را اتو کنید).

-لطفا در هنگام استفاده از دستشوئی از دمپائی استفاده کنید.

-هنگامیکه بعنوان یک ناظر یا تماشاگر در خارج از کلاس حضور دارید به احترام مربی و هنرجویان در حال تمرین سکوت را رعایت کنید.

-از خوردن و نوشیدن ، آدامس جویدن و صحبت کردن با تلفن همراه در هنگام تماشای کلاس خودداری کنید.

-بازدیدکنندگان از کلاس و تماشاگرها باید هنگامیکه مربی در حال آموزش دادن یا سخنرانی است کاملا سکوت را رعایت کنند و از انجام حرکات اضافی بپرهیزند.

 

بر روی تشک تمرین

-هنگام ورود برروی تشک تمرین و خروج از آن ، احترام نشسته بسمت شومن (Seiza) بگذارید. (در حالت سیزا Shomen بنشینیدبسمت جلو خم شوید ، در حالیکه پشتتان صاف است و دستهایتان برروی زمین شکل مثلثی را تشکیل داده است).

-همه هنرجویان کمی قبل از زمان شروع رسمی کلاس در سکوت و در یک خط منظم در کنار هم بنشینند.

-هنرجویان باید در سکوت و در حالت Seiza و مدیتیشن تا زمانیکه مربی یا ارشد کلاس بر روی تشک تمرین حاضر شود بنشینند.

 

شروع تمرین به شکل رسمی

-مربی یا ارشد ، رهبری کلاس را با بهم زدن دستها(Shomen)تمرینات را آغاز مینماید.

-همه هنرجویان باید هم زمان در همان جهت احترام بگذارند.

-سپس مربی کلاس رو به هنرجویان کرده و هنرجویان به وی احترام میگذارند.این به هنرجویان این فرصت را میدهد که احترام خود را به مربی نشان دهند و از او بخواهند تا دانش خود را به آنها منتقل کند.

-مرسوم است که در زمان احترام گذاشتن و خم شدن جمله "اونگا شیماسو"(Onegai Shimasu) گفته شود.(در حالتی که به شخص احترام میگذارید ابتدا کف دست چپ خود را بروی زمین قرار دهید و پس از آن کف دست راست خود را روی زمین قرار دهید بشکلی که دستهای شما یک شکل مثلث را بوجود بیاورند.پشت خود را صاف نگاه دارید و از کمر خم شوید.در این حالت به شخصی که به او احترام میگذارید نگاه کنید.سپس در هنگام برگشت از احترام ابتدا دست راست و سپس دست چپ خود را از زمین جدا کنید.)

- در حین تمرین

-در سکوت به آنچه مربی یا ارشد انجام میدهد نگاه کنید.همانگونه که مربی تکنیک را برای شما اجرا میکند و به شما نشان میدهد از شما خواهد خواست که آنرا اجرا کنید، در هنگام آموزش در حالت Seiza کمی با فاصله از مسیری که مربی در آن مسیر تکنیکرا نشان میدهد بنشینید.

-چنانچه لازم شد (در صورت خستگی پاها) با احترام گذاشتن به سمت شومن (Shomen)رفته و راحت بنشینید(بصورت چهار زانو). ولی توجه داشته باشید که هرگز نباید پای خود را بسمت شومن دراز کنید و یا پشت به شومن بنشینید.

-پس از آموزش ، هنرجویان باید به مربی احترام بگذارند، اطمینان حاصل کنید که اوکه مربی(یار تمرینی مربی)یار تمرینی دارد و پس از آن یک یار تمرینی برای خود پیدا کنید.

-اوکه (کسیکه حمله را اجرا میکند)و ناگه(کسیکه تکنیک را اجرا میکند)قبل و بعد از هر تمرین بهم احترام میگذارند.برای تمرین تا جایی که ممکن است یارهای متفاوتی را انتخاب کنید.

-هنرجویان کم تجربه'تر () با گفتن (sempai) باید به هنرجویان باسابقه'تر kohai onegai shimasu جمله " اونگا شیماسو " () احترام بگذارند.

-اگر شما دیرتر از زمان شروع کلاس رسیدید شما باید در حالیکه در حالت رسمی (سیزا) کنار تشک تمرین نشسته'اید صبر کنید ، تا زمانیکه مربی با اشاره ، به شما اجازه پیوستن به کلاس را بدهد.پس از آن در حالت نشسته احترام بگذارید و به کلاس وارد شوید.

-زمانیکه شما برروی تشک به مربی نزدیک میشوید حتی اگر وی شما را فرا خوانده باشد وقتی نزدش میرسید و همچنین زمانیکه از وی جدا میشوید باید به مربی احترام بگذارید.

-هرگز برای درخواست آموزش از مربی فریاد نکشید و یا با اشاره سر و دست وی را خطاب قرار ندهید.به سمت مربی بروید و احترام بگذارید.پس از اینکه کمک ، آموزش یا اصلاح مورد نیازتان را از مربی فرا گرفتید مودبانه آن است  Sensei یا Sempai که بگویید متشکرم.

-بعد از دریافت آموزشها از استاد کلاس ، هنرجویان بایدبه وی احترام بگذارند و بگویند "متشکرم sempai" (برای مربی)یا"متشکرم sensei" برای هر شخصی که دارای درجه بالاتری است و به شما کمک میکند.

-در خلال کلاس تمرین تکنیکها در حالت عادی به صورت دو به دو انجام میگردد،در این حالت sempai چهار بار در نقش "ناگه" (مجری تکنیک) و چهار بار در نقش "اوکه" (مجری حمله) عمل میکند.

-اگر تعداد نفرات هنرجویان کلاس فرد باشد ، یک گروه سه نفره میتواند تشکیل شود و تکنیکها بجای چهارمرتبه میتوانند دو مرتبه انجام شوند.

-اگر در اجرای یک تکنیک با مشکل و سختی روبرو هستید،سعی کنید حرکت را با نگاه کردن به دیگران کشف کنید.مشاهده موثر مهارتی است که شما باید در پرورش آن کوشا باشید.

-گفتگو باید محدود باشد و اگر صحبتی هست باید به حیطه موضوعات آیکیدو محدود گردد به هیچ عنوان زمانیکه مربی کلاس را راهنمایی میکند و آموزش میدهد،صحبت نکنید.

-از زورآزماییهای بی مورد در کلاس خودداری کنید.

-یارتان را مجروح نکنید و به او آسیب نرسانید.

-از میزان توانایی یارتان آگاه باشید،در این صورت هیچ آسیبی و جراحتی ایجاد نخواهد شد.

-به ارشد خود (sempai) احترام بگذارید.

-در مورد تکنیک بحث و جدل نکنید.

-اگر تکنیکی را قبلا مطالعه کرده'اید و با شخصی کار میکنید که آنرا نمیداند شمامیتوانید این شخص را راهنمایی کنید.

-به یارتان دستور ندهید یا او را تصحیح نکنید.(این امر را بعهده مربی کلاس بگذارید).

-زمانیکه در خلال کلاس یارتان را عوض میکنید،شما باید به یاری که ترک میکنید و همچنین یار جدیدی که انتخاب میکنید با تعظیم کردن احترام بگذارید.

-هرگاه گی شما (بالاپوش تمرین) کشیده شد و از زیر کمربندتان خارج شد ، برای gi مرتب کردن آن به یارتان تعظیم کرده (احترام بگذارید) و در حالیکه پشت به شومن (shoman) ایستاده'اید لباستان را مرتب کنید.در هنگام بازگشت نزد یارتان دوباره به او احترام بگذارید.(در این حالت تعظیم ایستاده کفایت میکند).

-زمانیکه مربی به یک زوج از هنرجویان آموزش میدهد ، نیازی نیست که دیگران بنشینند و به مربی نگاه کنند.در این حالت ادامه دادن به تمرین ارجحیت دارد.به هر حال اگر مربی در حال تعلیم دادن یک گروه در مجاورت شما است ، بهتر است که تمرین خود را متوقف کنید تا مربی فضای کافی برای نمایش دادن تکنیک داشته باشد.

-تا حد امکان تشک تمرین را ترک نکنید.

-در صورت آسیب دیدن یا مواقعی که نیاز به ترک اضطراری محل تمرین دارید مربی را آگاه کنید و با احترام به شومن (shomen) از کلاس خارج شوید.برای بازگشت به کلاس در کنار تشک تمرین بنشینید تا زمانیکه مربی به شما اجازه ورود به کلاس را بدهد.سپس به مربی و شومن احترام بگذارید (تعظیم کنید) و وارد شوید.

-هرگاه استفاده از سلاح اعلام گردید ، باید با سلاح با احترام مناسبی برخورد کرد.

زمان ورود به تشک برای احترام ایستاده به سمت شومن ، سلاح باید بالا نگه داشته شود بطوریکه تیغه آن بسمت خودتان باشد.

-زمانیکه احترام نشسته (تعظیم نشسته) میگذارید، بوکن (شمشیر چوبی)، تانتو(چاقو)،شینای (چوبی که در کندو استفاده میشود) یا جو (چوب) باید در سمت راست شما قرار گیرد،در حالیکه تیغه آن به سمت خودتان است.

-همچنین تانتو میتواند در زیر کمربند قرار داده شود.

-زمانیکه سلاح را بدست یارتان میدهید تیغه آن باید بسمت خودتان باشد.

-به سمت سلاح کسی حرکت نکنید.

-از سلاح کسی بدون اجازه او استفاده نکنید.

-زمانیکه کلاس خاتمه یافت ، پشت به شومن بایستید و لباس خود را مرتب کنید سپس رو به شومن در حالت سیزا (seiza) بنشینید.

-

-

 

جدیدترین پست ها

گالری تصاویر

اطلاعات تماس

  • آیکنایران،البرز،کرج خیابان بهار،روبروی برج دالاهو
  • آیکناین آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
  • آیکن09353004808
  • آیکنشنبه تا پنجشنبه: 8 الی 21
    جمعه: بسته
Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…