05
خرداد

آداب و رسوم آیکیدو

آداب و رسوم

موارد ذیل راهبردهایی است برای آنکه چگونه شما ، یارتان و مربیان در محل تمرین رفتاری با احترام و بر مبنای تعالیم آیکیدو داشته باشید.

05
خرداد

آیکیدو

05
خرداد

شروع تمرین آیکیدو به شکل رسمی

-مربی یا ارشد ، رهبری کلاس را با بهم زدن دستها (دومرتبه) اعلام و با احترام نشسته رو به شومن (showman) تمرینات را آغاز مینماید.

-همه هنرجویان باید همزمان در همان جهت احترام بگذارند.

-سپس مربی کلاس رو به هنرجویان کرده و هنرجویان به وی احترام می'گذارند این به هنرجویان این فرصت را میدهد که احترام خود را به مربی نشان دهند و از او بخواهند تا دانش خود را به آنها منتقل کند.

-مرسوم است که در زمان احترام گذاشتن و خم شدن جمله "اونگا شیماسو" ، (Onegai Shimasu) گفته شود.(در حالتی که به شخصی احترام میگذارید،ابتدا کف دست چپ خود را بر روی زمین قرار دهید و پس از ان کف دست راست خود را روی زمین قرار دهید بشکلی که دستهای شما یک شکل مثلث را بوجود بیاورند. پشت خود را صاف نگاه دارید و از کمر خم شوید.در این حالت به شخصی که به او احترام میگذارید نگاه کنید.سپس در هنگام برگشت از احترام ابتدا دست راست و سپس دست چپ خود را از زمین جدا کنید.)

26
تیر

تمرین و پرورش

 

در آیکیدو ، همانطور که تقریبا در تمام هنرهای رزمی ژاپنی دیده میشود ، هر دو جنبه " جسم " و " روح و روان " مورد پرورش قرار میگیرد.

پرورش جسمی در آی کی دو متنوع است به طوری که برای این منظور در هر جلسه با تمرینهای عمومی و حتی تمرینات خاص این مسئله را پوشش میدهند.

از آنجا که بخش قابل توجهی از هر جلسه آی کی دو شامل پرورش جسمی و فکریست،اولین چیزی که اکثر هنرجویان یاد میگیرند چگونگی پرتاپ شدن ، سقوط یا به اصطلاح اوکمی است برای این منظور تکنیکهای خاصی برای حمله هر دو نفر پیش بینی شده است.

پس از آموختن تکنیکهای پایه ، هنرجویان دفاع آزاد علیه حریفهای متعدد و تکنیکهای برای دفاع در مقابل سلاح و حتی دفاع با سلاح را تمرین میکنند.

 

نقش مدافع و مهاجم

 

آی کی دو در مرحله اول نیاز به دو حریف یا شریک تمرینی برای حرکات از پیش تعیین شده (کاتا) به جای آزادی عمل برای یادگیری الگوی اولیه را دارد که به کسی که دفاع میکند اوکه(UKE) و کسی که حمله میکند توری (Tori) یا شیته(shite) با توجه به سبک آی کی دو گویند که در تکنیکهایی که توری پرتاب میشود به آن ناگه(NAGE) نیز گفته میشود که با روشی به نام "اوکمی" یا سقوط کردن نیروی تکنیک را خنثی میکند.

هر دو نقش اوکه و توری در آی کی دو ضروریست این دو نقش بر اصول اختلاط و سازگاری بنا شده است بنابراین توری شیوه اجرای تکنیک را می'آموزد در حالی که اوکه شیوه کنترل نیرو و انعطاف پذیری بدن را تمرین میکند.به شیوه دریافت تکنیک و فرود آمدن "اوکمی" گفته میشود که با این کار نیرو و تعادل خود را بدون آسیب باز میگرداند.در تکنیکهای پیشرفته گاهی اوکه تکنیک را باز میگرداند یا به اصطلاح بدل میکند که به این تکنیکها کایشی وازا (Kaeshi-Waza) میگویند.

اوکمی (Ukemi) روش صحیح برای دریافت تکنیک بدون صدمه برای حریف است که با توجه به محیط ، تکنیک و میزان انرژی ، عکس العملی مناسب است که معمولا با خوردن زمین (سقوط) همراه است.به طور کلی اوکمی بخشی از آیکیدو بشمار میرود که تضمینی برای سلامتی حریف بعد از تکنیک است در غیر این صورت تکنیکها با شکستگی و پرتاب همراه است.

 

جدیدترین پست ها

گالری تصاویر

اطلاعات تماس

  • آیکنایران،البرز،کرج خیابان بهار،روبروی برج دالاهو
  • آیکناین آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
  • آیکن09353004808
  • آیکنشنبه تا پنجشنبه: 8 الی 21
    جمعه: بسته
Top
We use cookies to improve our website. By continuing to use this website, you are giving consent to cookies being used. More details…